تبلیغات
آموزش تخصصی قرآن

آموزش تخصصی قرآن
نویسندگان
نظر سنجی
کدام یک از موضوعات این وبلاگ برای شما مفید است؟






صفحات جانبی

طرح درس روزانه

عنوان درس

موضوع درس

منبع مطالعه

مدت جلسه

صفحات کتاب

کتاب

تهیه کننده

العبرة

جامدومشتق

الدرس الرابع

90دقیقه

45 - 36

عربی1عمومی


 اهداف کلی

 آشنایی با مبحث جامد و مشتق

 

  1. آشنایی با دو قسم از اسمهای مشتق(اسم فاعل و مفعول)

فعالیتهای قبل از تدریس

هدفهای رفتاری

 فراگیر پس از پایان درس قادر خواهدبود:

 

  1. شناخت جامد و مشتق از لحاظ لغوی و اصطلاحی
  2. آگاهی از اینکه مبحث جامد و مشتق در علم صرف مربوط به اسم است
  3. آشنایی با تعریف اسم جامد و شناخت ملاکهای جامدبودن اسم
  4. آشنایی با تعریف اسم مشتق و شناخت معیارهای مشتق بودن اسم
  5. آشنایی با تعداد مشتقات و نام آنها
  6. شناخت اسم فاعل از لحاظ معنی و مفهوم
  7. آشنایی با طرز ساخت اسم فاعل از ثلاثی مجرد و غیر ثلاثی مزید
  8. توانایی یافتن اسم فاعل عربی درزبان فارسی
  9. شناخت اسم مفعول از لحاظ معنی و مفهوم
  10. آشنایی با طرز ساخت اسم مفعول از ثلاثی مجرد و غیر ثلاثی مجرد
  11. توانایی یافتن اسم مفعول عربی در زبان فارسی
  12. شناخت چگونگی مونث بودن اسم فاعل و اسم مفعول
  13. توان تشخیص اسم فاعل از اسم مفعول به ویژه در فعلهای غیر ثلاثی مجرد
  14. آشنایی با نحوه ساخت مثنی و جمع از اسم فاعل و مفعول

 

 

رفتار ورودی

 

دانش اموز به عنوان پیش نیاز باید بتواند:

 

  1. اسم را از سایر کلمات تشخیص دهد.
  2. حروف اصلی اسمها را تشخیص دهد.
  3. آشنایی با فعلهای ثلاثی مجرد و غیر ثلاثی مجرد
  4. آشنایی با اسم مثنی و جمع و علائم آن
  5. آشنایی با علائم اسم مونث

 

ارزشیابی تشخیصی

 

نتایج ارزشیابی زیر نقطه شروع آموزش را مشخص می کند :

 

  1. در عبارات زیر اسمها و فعلها را مشخص کنید.
  2. حروف اصلی اسمهای زیر را مشخص نمایید.
  3. حروف اصلی فعلهای زیر را مشخص نمایید.
  4. وزن کلمات زیر را به دست آورید.
  5. برای هر اسم ، ترجمه مناسب آن را پیداکنید.
  6. از فعلهای زیر اسمهایی بر وزن دو کلمه داده شده بنویسید.(کاتب و مکتوب)
  7. اسمهای زیر را به صورت صحیح ترجمه کنید.

 

 










 

 
 

طرح درس روزانه

فعالیتهای حین تدریس

مراحل تدریس و تنظیم محتوا

روشهای تدریس

مواد

آموزشی

فعالیت

زمان (دقیقه)

معلم

دانش آموز

 

1. معارفه ، حضور و غیاب ، ذکر مناسب ایام و ذکر آیه یا حدیثی که اسم فاعل و مفعول دارد.

- - -

- - -

*

 

5

2. ارزشیابی رفتار ورودی : مناسب با آنچه در بخش اهداف آمده است و با توجه به ارزشیابی ورودی ذکرشده ، عمل می کنیم و پس از انجام ارزشیابی با بررسی نتایج آن اقدام لازم را به عمل می آوریم.

- - -

- - -

*

 

10

3. ایجادانگیزه : از ویژگیهای اشیاء و پدیده هایی سخن می گوییم که انسان در ساختن آن یا دخالت داشته یا نداشته است (همراه با دو نمونه تصویر). سپس دو دسته کلمه می نویسیم و ازآنها می خواهیم که مشخص کنند آیا این کلمات از کلمه دیگری گرفته شده اند یا نه. آیا از خود استقلال دارند یا نه.

پرسش

و پاسخ

- - -

*

 

5

4. معرفی درس و بیان اهداف : درس بررسی اسمهای جامد و مشتق را معرفی نموده و می گوییم هدف ما در این آشنایی کاربرد و ترجمه این اسمهاست.

سخنرانی

- - -

*

 

5

5. ارائه درس و شروع تدریس :

-         ده دقیقه به دانش آموزان (به صورت گروهی) فرصت می دهیم تا مطالب مربوط به قواعد را بخوانند و سوالات و ابهامات را مطرح نمایند.

-         دو دسته کلمه بر روی تابلو کلاس می نویسیم و از دانش آموزان         می خواهیم بگویند آیا این کلمات از کلمه ای دیگر گرفته شده اند. و با توجه به این مطلب ، جامد و مشتق را تعریف می کنیم.

-         از دانش آموزان می خواهیم جامد و مشتق بودن آن دو دسته کلمه را مشخص نمایند.

-         می خواهیم که وزن کلمات مشتق را بگویند.

-         طریقه ساخت اسم فاعل و مفعول از ثلاثی مجرد و غیر ثلاثی مجرد را برای دانش آموزان توضیح می دهیم.

-         از دانش آموزان سوال می کنیم آیا بین طرز ساخت اسم فاعل و مفعول شباهت  و یا تفاوتی می بینند.

-         از دانش آموزان می پرسیم آیا می توان اسم فاعل و مفعول را به صورت مونث نیز به کار برد.

-         از دانش آموزان می پرسیم آیا اسم فاعل و مفعول ، مثنی و جمع نیز دارد.

-         از دانش آموزان می خواهیم از متن درس کلمات مشتق را پیدا نموده و  نوع آن را مشخص نمایند.

-         چند فعل داده و از دانش آموزان می خواهیم (به صورت گروهی)از آن اسم فاعل و مفعول بسازند.

فعالیت گروهی دانش آموزان و نظارت

وهدایت معلم

- کتاب

- گچ

- تخته سیاه

- لوح طریقه ساخت

 اسم فاعل

واسم مفعول

- جدول اوزان

 اسم فاعل

واسم مفعول

*

*

40

6. خلاصه درس و نتیجه گیری : بعدازاینکه مطمئن شدیم دانش آموزان مراحل را به خوبی طی کرده اند نتیجه بحث را روی تابلو می نویسیم.

سخنرانی

و پرسش

و پاسخ

- - -

*

 

5

فعالیتهای بعداز تدریس

1. ارزشیابی بعداز تدریس:

در راستای اهداف نهایی ، آزمونی را طراحی می نماییم.

- - -

- - -

*

 

10

2. تعیین تکلیف : استفاده از تمارین کتاب و تعیین برخی تکالیف کمکی مانند پیدا کردن مشتقات و انواع آن در قسمت کارگاه ترجمه و اضواء قرآنیة

- - -

- - -

*

 

5

3. فعالیتهای خلاقانه :

- تهیه کارت بازی اسمهای فاعل و مفعول از ثلاثی مجرد و مزید

- تهیه جدول ساخت اسم فاعل و مفعول از ثلاثی مجرد با استفاده از چند نمونه اسم

 

- - -

- - -

*

*

5

نحوه ارزشیابی :

1.      ضمن تدریس: از سوالات کتاب با عنوان «حال از خود سوال کنید» و تمرین خامس و متن درس

2.      بعداز تدریس :

-         آزمون نظری : براساس اهداف رفتاری نهایی

-         آزمون عملی  : تشخیص اسم فاعل و مفعول در متن درس به صورت شفاهی

 




طبقه بندی: آموزش مربیگری قرآن،
[ پنجشنبه 16 تیر 1390 ] [ 12:19 ب.ظ ] [ نجیبه پورکریم ]


درباره وبلاگ

سلام عرض می کنم خدمت دوستان عزیز
بنده نجیبه پورکریم لیسانس رشته فیزیک از آنجائیکه علاقه زیادی به کار در زمینه های علوم قرآنی دارم وبلاگ فوق را راه اندازی کردم و سعی دارم مطالب مفیدی که را که تا به حال در مجموعه های قرآنی یاد گرفتم در این وبلاگ بنویسم انشاء الله که مفید واقع گردد. همچنین علاقه و مهارت زیادی در زمینه طراحی بنر ، پوستر ، نشریات و همچنین ساخت کلیپ های تصویری و صوتی قرآن و همچنین تدریس روخوانی ، روانخوانی ، تجوید و مفاهیم قرآن دارم که اگر کسی به راهنمایی نیاز داشت در خدمت هستم.التماس دعا
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :


قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

اخلاق اسلامی

قالب بلاگ اسکای

قالب وبلاگ

download

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا